Australia czy Nowa Zelandia, Nowa Zelandia czy Australia?

australia-czy-nowa-zelandiaTo pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o emigracji na drugi koniec świata. Nowa Zelandia zachwyca krajobrazami, przyrodą. To w Nowej Zelandii mieszkają sławne ptaki Kiwi, W Rotorua wybuchają gejzery, to tutaj wymyślono Zorba (kula, do której się wchodzi i kula z górki). Piękno tego kraju można podziwiać w filmach „Władca Pierścieni” a Maoryska kultura nadaje charakteru Nowej Zelandii. Turystycznie – to raj, bez dwóch zdań!  Geograficznie Nowa Zelandia znajduje się na wysokości Tasmanii, a zimą potrafi tam być naprawdę zimno, są tam nawet lodowce. To właśnie do Nowej Zelandii ludzie wylatują na narty zimą z Australii. Nową Zelandię warto odwiedzić aby zwiedzić, poznać maorysów, obejrzeć lodowce, spotkać Kiwi, poczuć zapach siarki w Rotorua. Czy zamieszkać na stałe – niekoniecznie?

Zdecydowana większość po przeanalizowaniu wszyskich za i przeciw, Australia czy Nowa Zelandia,  prawdopodobnie skłoni się jednak ku Australii.

Australia poza bardzo wielką różnorodnością krajobrazów posiada cieplejsze niż Nowa Zelandia warunki klimatyczne. Australia jest dużo bardziej rozwinięta gospodarczo i daje dużo większe możliwości rozwoju niż Nowa Zelandia.

Australia i Nowa Zelandia podpisały w 1973 roku tzw „Trans-Tasman Travel Arrangement„, który umożliwia obywatelom Nowej Zelandii do zamieszkania, życia i pracy w Australii, natomiast obywatelom Australii w Nowej Zelandii. Znamienitym jest fakt, że ilość posiadaczy paszportu Nowej Zelandii zamieszkałych w Australii jest dużo większa, niż osób z Australijskim paszportem, którzy zdecydowali się zamieszkać w Nowej Zelandii. Świadczy to niezbicie o tym, że odpowiedź na pytanie Australia czy Nowa Zelandia wydaje się być oczywiste.

Proszę pamiętać, że zdobycie obywatelstwa jednego z tych państw daje prawo do zamieszkania w drugim, ale zwykle nie daje prawa do korzystania z osłon socjalnych. Nowozelandczycy pracujący w Australii nie mają prawa do korzystania z usług medicare lub centrelink w Australii, aczkolwiek możliwość zamieszkania i pracy bez ubiegania się o odpowiednią wizę daje im przeogromną przewagę nad innymi nacjami. Obywatele Nowej Zelandii aby móc korzystać z osłon socjalnych muszą zostać rezydentami lub obywatelami Australii, czyli aplikować o odpowiednią wizę tak jak każda inna nacja.


Jeśli myślisz o emigacji do Australii i życzysz sobie aby Australijski Agent Migracyjny sprawdził możliwości uzyskania przez Ciebie wizy do Australii wypełnij kwestionariusz a wstępnie ocenimy twoje szanse.

5/5 - (1 vote)
Tagged on: