matka-z-dzieckiem-australia-prawo-ziemiCo to jest „prawo ziemi” zapytasz drogi czytelniku być może. Otóż jest to zasada, na podstawie której dziecko uzyskuje obywatelstwo kraju, w którym się urodziło niezależnie czy rodzice posiadają obywatelstwo tego właśnie kraju czy nie (więcej w wikipedii).

W Australii prawo ziemi nie działa. Sytuacja robi się ciekawa jeśli osoby posiadające status stałego rezydenta witają nowego członka rodziny:

  1. Jeśli dziecko rodzi się w Australii i przynajmniej jeden rodzic jest obywatelem lub stałym rezydentem Australii dziecko automatycznie dostaje obywatelstwo. Rodzice mogli dopiero co dostać PR i będą się być może kwalifikować na citizena dopiero za jakiś czas, ale dziecko dostaje go od razu przy porodzie. I nie ma dyskusji na temat czy jest zdrowe czy nie.
  2. Jeśli obydwoje rodzice mają status rezydenta Australii i ich dziecko rodzi się poza Australią, muszą aplikować o „Child Visa” dla dziecka. Aplikacja musi być offshore, dziecko może przybyć do Australii dopiero jak wiza będzie przyznana. Dziecko musi spełnić wszystkie wymagania wizy, należy wnieść odpowiednią opłatę za aplikację wizową. Jak z każdą wizą pewności nie ma, że zostanie przyznana. Jest to wiza stałego pobytu.

Wniosek wydaje się być prosty – rodzimy w Australii.

O tym jakie państwa akceptują prawo ziemi pisali Górniccy na swoim blogu.

Zdarza się sytuacja, że po namiętnej nocy z Australijczykiem dziecko „w drodze” jest. Dziecko dostaje obywatelstwo „z urzędu”, matka – nie. Jeśli związek z ojcem się układa, można aplikować o wizę partnerską, jeśli nie… mamy problem. Prawo migracyjne takiej sytuacji generalnie „nie ogarnia” – nie ma wizy „dla matki małoletniego”. Matka aplikuje o wizę turystyczną, nie ma prawa pracy, aplikue o wizę studencką – ma prawo pracy ale nie ma czasu chodzić do szkoły, pracy i zajmować się dzieckiem, sytuacja robi się raczej nieciekawa i często ze względu na nieobecość na zajęciach w szkole wiza zostaje cofnięta.

Zwykle taka sprawa kończy się poza systemem migracji w sądzie rejonowym, gdzie na podstawie „praw małoletniego” matka dostaje pozwolenie na pozostanie w Australii aby zająć się dzieckiem. Droga jest dosyć długai skomplikowana, ale do przebrnięcia.

Możemy zająć się twoją sprawą jeśli masz status rezydenta Australii i musisz uregulować sprawy wizowe dla dziecka.

Zadzwoń do naszego biura w Brisbane +61 (7) 3668 0658 w godzinach pracy w Australii, lub skontaktuj się z nami.

Zanim zapytasz – adopcja to zupełnie odrębny temat, być może kiedyś o tym napiszę.

Pozdrawiam

Karol Nowak

Rate this post
Summary
Czy w Australii obowiązuje prawo ziemi?
Article Name
Czy w Australii obowiązuje prawo ziemi?
Description
Prawo ziemi to zasada, na podstawie której dziecko uzyskuje obywatelstwo kraju, w którym się urodziło niezależnie czy rodzice posiadają obywatelstwo tego właśnie kraju czy nie. Czy w Australii prawo ziemi obowiązuje dowiesz się czytając wpis.
Author

One thought on “Czy w Australii obowiązuje prawo ziemi?

  • 8 kwietnia 2017 at 13:45
    Permalink

    Cieszę się ,szykuję sie do wyjazdu, Będziecie pomocni – razem dam radę !!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *