Gdzie znajduje się stolica Australii?

Jest powszechnie wiadomym, że stolica Australii znajduje się w Sydney, prawda? Nic bardziej błędnego. Sydney jest wprawdzie największym miastem Australii, i to właśnie tam znajdują się ambasady oraz skupia się życie biznesu, lecz stolicą Australii jest Canberra. Proszę również mieć na uwadze, że każdy ze stanów Australii ma również swoją stolicę.

stolica australii budynek parlamentuCanberra jest miastem zbudowanym od podstaw na potrzeby „bycia stolicą”. Jak wieść gminna niesie po ustaleniu konfederacji (gdy stany się zjednoczyły) Australia potrzebowała ustalić gdzie będzie miała stolicę. Zawzięta rywalizacja między Melbourne i Sydney nie mogła zostać rozstrzygnięta, więc w 1908 roku zdecydowali się pójść na kompromis i wybudować nowe miasto od podstaw. Dogadali się, że ma być w New South Wales, lecz conajmniej 100 mil od Sydney, a w międzyczasie zanim nowa stolica Australii zostanie zbudowana rząd będzie siedział tymczasowo w Melbourne, lecz Melbourne nie będzie miało statusu stolicy – proste prawda? Budowę stolicy Australii rozpoczęto w 1913 roku na podstawie planów Amerykańskiego architekta – Walter Burley Griffin.

Politycy przenieśli się z Melbourne bodajże w 1927 roku. Zdecydowali również, że stolica nie może być w NSW, więc wyodrębnili obszar wokół Canberra i nadali mu nazwę Australian Capital Teritory (ACT – Australijski Obszar Stołeczny). Ażeby Australijskie miast ostołeczne miało dostęp do morza, Jerwis Bay teritory również dołączono do ACT.

Styl życia w Canberra raczej odbiega od tego czego po stolicy można by się spodziewać. Jest – … spokojnie, brak zgiełku ulicznego, a wszyscy jeżdżą przepisowo, bo lokalna policja podobno nie ma litości dla tych co pędzą 1-2 km ponad limit.

Podobno nazwę Canberra wybrano ponieważ w narzeczu lokalnych Aborygenów słowo to oznaczało „miejsce spotkań”, aczkolwiek można znaleźć również inne wytłumaczenia co do pochodzenia nazwy stolicy.

Podobnie jak w Australii Canberra, Brazylijska Brasilia oraz Waszyngton w USA zostały zbudowane aby być stolicą.

Pogoda w stolicy Australii  nie rozpieszcza – jest to jedno z zimniejszych miast w Australii, szczególnie w nocy. Być może był to też jakiś powód, gdy podejmowali decyzję, gdzie „zesłać” polityków.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *