Wiza work and holiday dla Polaków 2019/2020.
Spis treści
Wiza Work and Holiday po Polsku to wiza „praca i wakacje”. Proszę nie mylić z „programem” nauka i praca, który zwykle jest zbudowany na bazie wizy studenckiej. Tak czy inaczej możemy Ci pomóc w uzyskaniu wizy jednej albo drugiej – skontaktuj się z naszymi konsultantami a doradzą co dalej, jeśli potrzebujesz asysty.
biro w Australii +61 (07) 5405 9551
Wiza work and Holiday Australia. Jak ją zdobyć.
Jest kilka podstawowych kryteriów które należy spełnić, aby móc się kwalifikować na wizę Work and Holiday do Australii:
- wykształcenie – conajmniej licencjat, lub zaliczone przynajmniej 2 lata szkoły wyższej,
- wiek pomiędzy 18 a 30 lat (liczy się data aplikacji – w dniu złożenia wniosku trzeba mieć poniżej 31 lat)
- należy udowodnić znajomość języka angielskiego na poziomie tzw „Functional”. Najprościej jest zaliczyć IELTS na 4.5 lub inny egzamin językowy (na potrzeby wizy W&H test jest ważny przez rok). Dopuszczalne są również inne formy udowodnienia znajomości języka angielskiego. Przykładowo ukończenie studiów gdzie wszytkie przedmioty były wykładane po angielsku, lub skończenie szkoły w Australii.
- należy przedstawić pismo z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
- mieć wystarczająco pieniędzy na początek w Australii oraz na bilet powrotny (około 5000 AUD + koszt biletu).
4 pierwsze kryteria są „nie do obejścia”. Kwestia posiadanych środków pozostaje otwarta. Mogą zaistnieć inne sposoby na udowodnienie środków na utrzymanie – zależy od sytuacji konkretnej osoby.
Od listopada 2018 wniosek o wizę Work and Holiday jest składany online (kiedyś trzeba było wysłać w formie papierowej do ambasady Australii w Berlinie). Link do aplikacji tutaj.
Nie zapomnij polubić nas na facebooku 🙋♀️
Dokumenty do wizy Work and Holiday
- Ważny paszport (strona ze zdjęciem)
- Dokument potwierdzający znajomość angielskiego
- Pismo z ministerstwa pracy
- Dyplom ukończenia studiów
- Wyciąg z banku
- Jeśli była zmiana nazwiska (np ślub) – dokument potwierdzający zmianę
Wystarczy zeskanować dokumenty i załadować na portal urzędu imigracji podczas składania wniosku. Nic nie trzeba potwierdzać notarialnie ani wysyłać pocztą tradycyjną.
Pamiętaj, że dokumenty w języku innym niż angielski muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Musisz wtedy przedstawić oryginał i tłumaczenie.
Co daje wiza Work and Holiday (SC 462)
Wiza Work and Holiday przyznawana jest na okres 12 miesięcy. Daje przede wszystkim prawo pracy, pomimo że jej założeniem jest pobyt wypoczynkowy w Australii. Wiza Work and Holiday Australia (znana również jako „wiza praca i wakacje Australia” lub „wiza work and travel Australia„) umożliwia jej posiadaczom pracę w Australii na pełen etat. Ograniczeniem jest możliwość pracy u jednego pracodawcy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Po tym okresie generalnie należy
- zmienić pracodawcę, lub
- nakłonić bieżącego do zasponsorowania na wizę pracowniczą, lub
- aplikować o stały pobyt jeśli przysługuje, lub
- gdy wszystkie inne możliwe sposoby ratunku zawiodą, aplikować o wizę studencką.
Niezależnie jaką masz sytuację – daj znać a nasz agent migracyjny sprawdzi jakie masz dostępne opcje. Czasami można dostać pozwolenie na pracę powyżej 6 miesięcy u tego samego pracodawcy. Trzeba złożyć specjalny wniosek do urzędu imigracji.
Jak można dostać drugą wizę Work and Holiday w Australii
Wizę work and holiday dostajemy na rok. Pod pewnymi warunkami można przedłużyć ją o drugi rok a nawet trzeci.
Aby dostać wizę Work and Holiday na drugi rok, trzeba przepracować w regionalnej Australii co najmniej 88 dni w sprecyzowanych przed odpowiedni akt zawodach. Szczegóły gdzie i w jakim zawodzie należy poracować są tutaj.
Nie trzeba aplikować o wizę na drugi rok od razu, można sobie zrobić przerwę, opuścić Australię i aplikować o drugi rok później (chyba, że w międzyczasie sę warunki zmienią)
Od listopada 2019 roku będzie możliwość aplikowania o wizę na trzeci rok – po przepracowaniu pół roku w odpowiednim regionie i zawodzie.
Ograniczenia wizy Work and Holiday Australia
Wiza Work and Holiday Australia tak samo jak wiza Turystyczna do Australii nie daje możliwości podłączenia osób zależnych (dzieci oraz partera / partnerki). Każda osoba aplikuje o odpowiednią wizę dla siebie. Bywa, że para przylatuje na dwóch różnych wizach.
Jeszcze jedna rzecz, która wydaje się być oczywista, lecz często o niej zapominamy – niezbędny jest ważny paszport na cały okres planowanego pobytu w Australii. Można na ten temat dywagować, lecz bezpieczniej jest upewnić się, że paszport jest ważny. Urząd Imigracji Australii może odmówić przyznania wizy jeśli okaże się, że ważńość paszportu się skończy przez upływem ważności wizy.
Jest jeszcze kilka pomniejszych kwestii, które mogą się wydawać nieistotne, aczkolwiek mogą zaważyć o uzyskaniu wizy, lub nieuzyskaniu kolejnej wizy w przypadku podania nieprawdziwych danych. Te kwestie to między innymi – niekaralność, badania medyczne, nieopłacone mandaty w Australii, itp.
Ile się czeka na wizę Work and Holiday
Czas oczekiwania na wizę Work and Holiday Australia – od kilku dni do kilku tygodni. Bardzo ważne aby dostarczyć wszystkie dokumenty w momencie składania aplikacji – unikniesz w ten sposób opóźnień.
Jeśli czas nagli – można ładnie poprosić urząd imigracji o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku.
Ile kosztuje wiza work and holiday Australia
Listopad 2019 – opłata za wniosek wizowy to 485 AUD plus 1.32% jeśli płacisz kartą czyli 491.40 AUD.
Można zapłacić kartą kredytową lub debetową, Paypalem lub przez BPay (specjalny Australijski system opłat – trzeba mieć konto w Australijskim banku – przy opłacie BPAy nie ma dodatkowej opłaty)
Work and holiday dla Polaków – trochę historii
Polska dołączyła do Austraijskiego programu wiz Work and holiday w 2014 roku.
Dla Polaków Na początek była przyznana pula 200 wiz na Australijski rok finansowy. Rok finansowy w Australii trwa od 01 lipca do 30 czerwca roku następnego. Pierwsze wizy rozeszły się w kilka dni. W październiku 2017 urząd imigracji postanowił dodać 300 miejsc do puli 200 miejsc na rok finansowy 17/18 zwiększając limit dla Polaków do 500, a w roku 2019 limit został zwiększony do 1500 miejsc. Co ciekawe w 2018 roku pula 500 miejsc nie została wykorzystana, więc obawy, że miejsc zabraknie przy puli 1500 miejsc są raczej nieuzasadnione.
Wiza Work and Holiday (Subclass 462) jest często mylona z wizą Working Holiday (Subclass 417). Obydwie mają bardzo podobne zasady funkcjonowania aczkolwiek różnią się pewnymi szczegółami. Zasadniczo – to czy możesz aplikowaćo wizę 462 czy 417 zależy od tego jakiego kraju paszport posiadasz. Jeśli masz przykładowo Polski i Angielski – aplikuj o 417 – mniejsze wymagania.
Jeśli dopiero co zdobyłeś Work and Holiday i dopiero zamierzasz przylecieć do Australii sprawdź tutaj o czym należy pomyśleć.
Dzień dobry,
Przeglądam oferty różnych biur pomagających z wyjazdem do Australii.
Chciałbym wyjechać do Australii w celach zarobkowych, a docelowo próbować tam zostać na stałe.
O to moje podstawowe informację:
w kwietniu 2022 skończę 30 lat.
jestem absolwentem ( 2013/2014 roku) mechaniki i budowy maszyn z tytulem inżyniera specjalizacja: spawalnictwo. Uczelnia ZUT w Szczecinie.
Pracowałem w zawodzie inżyniera 3,5r szkoląc się oraz robiąc międzynarodowe certyfikaty związane z moim zawodem.
odbyłem dwa erasmusy (po jednym semestrze) na studiach 1 stopnia kierunek Turystyka i Rekreacja licencjat – w Porto Ipam Portugalia (rok 2020),
AUEB w Atenach (rok 2021)
W lutym będę bronić licencjat z Turystyki
Obecnie studiuje Zarządzanie na drugim stopnie oraz jestem na Erasmusie w Berlinie.
Wydaje mi się, że napisałem najważniejsze informacje, które mogą nakierować na rodzaj wizy jaką mogę uzyskać.
Co możecie mi zaoferować ?
Jakie są koszty ?
Czas oczekiwania na wize ? – z tego co wiem Australia dalej blokuje wizy + kolejka wizowa jest dłuższa niż zwykle ze względu na przerwę w ich wydawaniu- covid.
Prosze o podanie innych niezbędnych informacji, o które zapomniałem zapytać.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania proszę o kontakt.
Pozdrawiam Krzysztof Malinowski.