Studia w Australii
Spis treści
Studia w Australii. Osoby, które zamierzają podjąć naukę w Australii muszą aplikować o tzw wizę studencką. Nie oznacza to, że muszą się zapisać na studia w Polskim rozumieniu tego słowa. Angielskie słowo „student” po Polsku jest tłumaczone jako „uczeń”. Wiza studencka więc powinna być rozumiana jako wiza dla osób, które chcą podjąć naukę w Australii, niezależnie czy jest to kurs języka angielskiego czy fizyka kwantowa. Każdy posiadacz wizy studenckiej ma prawo do pracy w Australii. Podczas nauki może pracować do 40 godzin w ciągu 2 tygodni oraz na pełen etat podczas przerw w nauce oraz wakacji. Razem z głównym aplikantem o wizę studencką mogą aplikować tzw osoby zależne czyli: mąż, żona, narzeczony, narzeczona, dzieci (w rachubę wchodzą tutaj również związki homoseksualne). Osoby zależne mają również prawo do pracy na tych samych zasadach co główny aplikant (wyjątek – jeśli główny aplikant uczy się na Masters Course lub PhD osoba zależna może pracować na pełen etat).
Teraz do rzeczy.
Dlaczego mam aplikować o wizę studencką?
Powody generalnie są 2, no może 3.
- (Ten promowany przez urząd imigracji Australii) – bo chcę zdobyć doskonałe wykształcenie jakie mi oferuje Australijski system szkolnictwa a zdobytą wiedzę mam zamiar wykorzystać po powrocie do kraju z którego przybyłem do Australii. Chcę skończyć studia w Australii.
- (Ten drugi – niepożądany przez urząd imigracji) – bo chciałbym/chciałabym/chcielibyśmy wyemigrować do Australii ale nie kwalifikuję(my) się na wizę stałego pobytu ani w tej chwili żaden Australijski pracodawca nie chce mnie/nas zasponsorować na wizę pracowniczą.
- Bo agent edukacyjny, z którym rozmawiałem powiedział, że studia w Australii to jedyna dla mnie opcja…
Co do powodu pierwszego – super, wszystko jest czarno na białym „zgodnie ze sztuką” można aplikować o wizę studencką bez skrupułów.
Co do powodu drugiego – urząd Australisjki WYMAGA od aplikantów o wizę studencką udowodnienia, że zamiarem przyszłego studenta jest powrót do kraju z którego przyleciał. No to klapa, pomyślisz – studia w Australii idą w niepamięć. Niekoniecznie, ten sam urząd imigracji dopuszcza aby osoby przebywające na wizie studenckiej w Australii aplikowały po ukończeniu nauki lub w jej trakcie o inny rodzaj wizy. Może to być:
- wiza partnerska, jak się zakochasz w Australii i szczęśliwie druga połówka będzie obywatelem/obywatelką Australii i skłonna/y będzie Cię zasponsorować na wizę partnerską
- wiza pracownicza 457, jeśli twój pracodawca zobaczy, że „polak potrafi” i będzie chciał zatrudnić cię na cały etat, bo te 20godzin, które ci przysługują na wize studenckiej to za mało
- wiza student graduate, jeśli ukończysz naukę w Australii na odpowiednim poziomie
- wiza pracownicza ENS lub RSMS (stały pobyt) jeśli twój pracodawca zobaczy, że „polak potrafi” i będzie chciał zatrudnić cię na cały etat i nie będzie miał obaw, że na drugi dzień po otrzymaniu wizy od niego odejdziesz
- wiza skilled 189, 190, 489 – czasami brakuje kilku punktów a nauka w Australii (szczególnie regionalnej) może Ci dodać kilka punktów i za czas jakiś uzbierasz ile trzeba i będziesz mógł aplikować o wizę.
W głowę się pukasz zapewne – muszę udowodnić, że chcę przylecieć tylko na czas nauki, ale mogę zostać na stałe? Cóż – Australia to ciekawy kraj, co zadziwiające pozwala ludziom na wiele rzeczy. Między innymi dopuszcza możliwość, że ktoś może zmienić zdanie i chcieć jednak pozostać na stałe. „Najtrudnieszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto…„
Co do powodu trzeciego – najlepiej zacznij od wypełnienia ankiety – sprawdzimy czy rzeczywiście jest to jedyna opcja. Alternatywnie zadzwoń do innej agencji i opowiedz swoją historię jeszcze raz – zobaczysz co Ci powiedzą. Pytaj o możliwość uzyskania innej wizy niż studencka. To tak jak z lekarzem – jeśli nie jesteś w pełni zadowolony z porady – idziesz do drugiego lekarza.
Jak aplikować o wizę studencką?
Czytasz dalej? Hmmm – albo „chcesz wiedzieć”, albo masz zamiar aplikować o wizę studencką do Australii. Tak czy inaczej, cieszę się, że tutaj dotarłeś! 😀
Więc: Jakie warunki należy spełnić aby studiować w Australii?
Generalnie – mieć odpowiednią ilość pieniędzy oraz być zdrowym na ciele i umyśle. Posiadanie paszportu może być również przydatne. Proste, prawda?
Krok po kroku:
Przygotuj się, że cały proces od rozpoczęcia starań do otrzymania wizy może potrwać od kilku dni do kilku miesięcy. Zależy czy aplikujesz i lecisz sam, czy z rodziną, ile osób jest w rodzinie, twój wiek, rodzaj kursu, długość kursu, jeśli lecisz z partnerem – czy jesteście po ślubie, czy de-facto, czy złożysz wszystkie dokumenty od razu, czu pozwolisz aby urząd Cię nękał z pytaniami o dodatkowe pisma, itd, itp.
Po pierwsze upewnij się, że na pewno chcesz lecieć. Szkoły bardzo rzadko zwracają pieniądze. Zwykle jedynym usprawiedliwieniem na zwot pieniędzy jest fakt, że wiza nie została przyznana. A nawet w tym przypadku zwykle pobierana jest opłata administracyjna. Nie zdarzyło mi się jeszcze nie uzyskać wizy studenckiej dla klienta, a miałem przypadki, że inni agenci odmówili im asysty.
Klamka zapadła – chcesz lecieć.
Wybór odpowiedniego kursu w Australii.
Wydawałoby się temat rzeka. Niekoniecznie, zwykle są 2 warianty brane pod uwagę:
Wariant 1: tani kurs, który da Ci możliwość podjęcia pracy, ale niekoniecznie pomoże w uzyskaniu wizy stałego pobytu. Królują tutaj wszelkiego rodzaju kursy biznesowe i marketing. Opcja zwykle wybierana przez osoby, które chcą zobaczyć „jak to jest w Australii”, lub „bo tak w agencji doradzili”.
Wariant 2: kurs zgodny z kierunkiem twojego wykształcenia i/lub doświadczenia zawodowego. Opcja zwykle droższa, aczkolwiek daje dużo większe szanse na zdobycie dodatkowych punktów do wizy skilled. Jeśli jesteś za tą opcją – dobrze jest podyskutować z agentem migracyjnym, aby zweryfikował twoją sytuację i doradził co dalej. Studia w Australii czasem sa dobrą opcją, lecz nie zawsze.
Minimalny okres nauki aby być upoważnionym na wizę studencką to 12 tygodni. Można zapisać się na 1 kurs, lecz kursy można łączyć w obrębie tej samej szkoły lub szkół współpracujących. Przykładowo 12 tygodni angielskiego + cert II bizness + cert III biznes + cert IV marketing + diploma of managemet – uzbiera się na 2 lata.
Wybór miasta i szkoły w Australii
Co do miasta zależy od indywidualnych upodobań. W ciągu ostatnich kilku lat powstało w internecie wiele blogów i vlogów o Australii, i dobrze – proponuję poczytać i pooglądać – sam regularnie czytam. Co do szkoły – różne szkoły mogą proponować różny poziom nauki, studia dzienne lub wieczorowe, różne kierunki. Co ciekawe są szkoły co mają swoje oddziały w różnych miastach Australii. Jeśli chcesz pomieszkać w różnych miastach – doskonała opcja. Wszystkie szkoły w Australii upoważnione do przyjmowania studentów z zagranicy są zarejstrowane na CRICOS, są ich setki (jeśli nie tysiące), więc wybór nie należy do łatwych. Współpracujemy z kilkoma szkołami, więc jeśli chcesz możemy zaproponować Ci odpowiedni kurs – zaznacz w ankiecie jako powód ubiegania się o wizę „nauka w Australii”. Tak jak wszystkie „dobre” agencje, zwykle nie pobieramy opłat za zorganizowanie zapisania do szkoły w Australii, pod warunkiem, że szkoła zapłaci nam prowizję w kwocie, która będzie adekwatna do nawału naszej pracy aby uzyskać dla Ciebie wizę studencką do Australii. Zapewne to tajemnica poliszynela, ale właśnie dlatego agencje zwykle nie pobierają opłat – szkoły płacą im prowizję (wydało się…). Jeśli twoja sytuacja jest złożona i będzie dużo pracy z uzyskaniem wizy (szczególnie pary de facto oraz rodziny z dziećmi w średnim wieku) możemy zażądać dodatkowej opłaty za asystę w uzyskaniu wizy. Jako Rejestrowany Agent Migracyjny jesteśmy upoważnieni do reprezentowania klientów przed urzędem Imigracji Australii.
Confirmation of Enrolment
Szkoła i kurs zostały wybrane. Kolejny krok – należy uzyskać ze szkoły tzw CoE (Confirmation of Enrollment). Aby go uzyskać – należy wpłacić uzgodnioną ze szkołą kwotę za kurs / kursy. (Zanim wpłacisz – przeczytaj wpis do końca). Czasami szkoły zgadzają się na przyjęcie częściowej wpłaty a resztę rozkładają na raty. Czasami agencje pośredniczą we wpłacie, czasami studenci wolą wpłacić bezpośrednio do szkoły.
OSHC – ubezpieczenie medyczne.
Ubezpieczenie medyczne musi być wykupione na cały okres trwania wizy (zwykle okres nauki + 1 miesiąc). Ubezpieczenie musi być wykupione w jednej z Australijskich firm, które są upoważnione do świadczenia tego typu usług (największe to BUPA i Medibank). Musi to być ubezpieczenie OSHC – innego urząd imigracji nie wieźmie pod uwagę. Możesz je wykupić na własną rękę, lub poprosić szkołę o wykupienie go dla Ciebie. Zwykle szkoły współpracują z ubezpieczycielami.
Zanim aplikujemy o wizę
CoE oraz OSHC mamy już w ręce. Pora aplikować o wizę. O co urząd będzie pytał?
- Czy masz wystarczająco pieniędzy na cały okres nauki w Australii? Liczy się „cash only„, to co masz w banku. Czasami można poprosić rodzinę w Australii o formalne poświadczenie pomocy finansowej lub tatę lub mamę o pełnomocnictwo do ich konta, są sposoby, ale to już zależy od konkretnej sytuacji. Karty kredytowe, fundusze emerytalne i dobra niepienięzne się nie liczą. Pamiętasz, pisałem przy CoE abyś czytał dalej zanim wpłacisz za szkołę – domyśl się dlaczego.
- Czy jesteś „Genuine Temporary Entrant”. Musisz napisać esej, w którym udowodnisz, że przylatujesz tylko na naukę a po nauce masz zamiar wrócić. Udowodnij, że masz do czego wrócić – dom, samochód, rodzina, praca na ciebie czeka bo masz tylko bezpłatny urlop, dziekanka w szkole. Potwierdź odpowiednimi dokumentami
- Jeśli zabierasz najbliższą rodzinę, musisz udowodnić, że są twoją rodziną. Jeśli jesteście w związku małżeńskim i dziecko jest wspólne – zwykle udowodnienie nie stanowi problemu. Jeśli jesteście de-facto, lub dziecko jest z wcześniejszego związku, większość agencji załamuje ręce, lub wysyłają Cie do Agenta migracyjnego (do mnie) bo tutaj zaczynają się schody. Czasami nawał pracy jest porównywalny z uzyskaniem wizy partnerskiej. Jest zbyt wiele wariantów więc nie będę się rozpisywał, lecz poproszę o kontakt jeśli potrzebujesz asysty.
Składamy wniosek o wizę studencką.
Posiadacze Polskiego paszportu znajdują się na Assessment Level 1, dzięki czemu mogą aplikować online. Klikasz tutaj i zaloguj się do swojego ImmiAccount. Jesli jeszcze go nie masz – należy go utworzyć. Po zalogowaniu do ImmiAccount wybierz typ wizy studenckiej, o którą aplikujesz i odpowiedz na pytania, kto, gdzie, kiedy, dlaczego, po co, z kim, itd. Wszystko jest opisane na stronie krok po kroku. Aplikację można w każdym momencie zapisać i kontynuwać później (pamiętaj o zapisaniu numeru TRN). Na koniec należy dołączyć dokumenty na udowodnienie wszystkiego co zapisałeś w aplikacji, oraz wnieść stosowną opłatę.
Jakie wizy można uzyskać po ukończeniu studiów w Australii
Jest kilka opcji, które mogą być brane pod uwagę przez posiadaczy wizy studenckiej. Należy pamiętać, że są one zależne od konkretnej sytuacji.
Wiza Graduate (485)
Po ukończeniu niektórych kursów można aplikować o tymczasową wizę Graduate (485). Wiza ta daje możliwość przebywania w Australii przez 18 miesięcy z prawem do pracy na pełen etat (czasem dłużej niż 18 miesięcy). Osoba posiadająca wizę Graduate (485) ma możliwość uzbierania dodatkowych punktów do wizy skilled za dosiadczenie zawodowe. Z innej strony patrząc – łatwiej można pozyskać sponsora na wizę 457 lub ENS posiadając prawo do pracy na pełen etat.
Wizy skilled (189, 190)
Osoby kończące szkołę w Australii mają dużo większe szanse na uzbieranie 60 punktów do wizy skilled, gdyż za ukończenie szkoły w Australii można dostać dodatkowe punkty. Szczególnie korzystnie są punktowane szkoły z Australii regionalnej. Dodatkowo dla osób posiadających Australijskie wykształcenie proces uznania kwalifikacji jest zwykle dużo łatwiejszy.
Pracownicze (457, ENS, RSMS)
Jeśli jakaś firma wyrazi chęć zasponsorowania na wizę, można się ubiegać o pracowniczą wizę tymczasową 457 albo stałego pobytu ENS lub RSMS.
Wiza Partnerska
Jeśli jesteś w związku partnerskim z obywatelem lub stałym rezydentem Australii możesz zostać przez niego/nią zasponorowana/ny na wizę Partnerską.
Pomogliśmy już wielu osobom i rodzinom spełnić ich marzenie o Australii, chętnie pomożemy również i Tobie. Współpracujemy z wieloma renomowanymi uczelniami w Australii, które oferują zróżnicowane kursy dopasowane do wymagań każdego ucznia.
Karo Nowak MARN 1280062
Powyższy wpis nie stanowi porady prawnej w rozumieniu prawa migracyjnego Australii. Jedynie ocena konkretnej sytuacji przez agenta migracyjnego może stanowić podstawę do rzetelnej oceny szans uzyskania wizy studenckiej do Australii.
Wypełnij ankietę jeśli chcesz się dowiedzieć czy kwalifikujesz się na wize do Australii.