Emigracja do Australii z UK lub Irlandii wydaje się być zdecydowanie łatwiejsza niż z Polski. Dlaczego?

emigracja-do-australii-z-ukPolacy, którzy zdążyli się zaaklimatyzować w realiach UK rozumieją sposób myślenia brytoli oraz angielski system społeczny, kulturowy, prawo, itd. System w Australii został utworzony na kanwie systemu z UK. Australia jest członkiem tzw Commonwealth do którego należą państwa, które kiedyś były zależne od UK i w chwili obecnej życie tutaj jest bardzo podobne do tego w Wielkiej Brytanii. Pominę fakt, że Australia została skolonizowana przez Anglików. Emigracja do Australii z UK to jakby przeniesienie się do innego miasta w UK tylko „trochę dalej”. Nawet różnorodność kultur i narodowości na ulicach jest taka sama jak w Londynie.

Pozostaje oczywiście kwestia wizy do Australii. Niestety nie można po prosty przylecieć do Australii i mieć prawo pracy oraz móc pobierać zapomogi od rządu, tak jak mogą niektórzy członkowie Unii Europejskiej, którzy zdecydowali się żyć w UK. Istnieje kilka rodzajów wiz o które można się ubiegać. Osoby którym udało się uzyskać paszport UK lub Irlandzki są na zdecydowanie lepszej pozycji niż osoby z paszportem Polskim.

Obywatelom UK i Irlandii przysługuje wiza Working Holiday, która nie jest ograniczona ilościowo tak jak wiza Work and Holiday dla Polaków. Jeśli posiadasz 2 paszporty – polski i angielski lub irlandzki – użyj angielskiego lub irlandzkiego.

Osoby posiadające paszport UK lub irlandzki nie muszą zdawać egzaminu językowego do wizy skilled. Uważa się, że ich język angielski jest na poziomie IELTS 6, nawet jeśli nie mówią po angielsku. Dosyć kuriozalne ale prawdziwe. IELTS 6 nie daje żadnych punktów ale przynajmniej nie trzeba zdawać egzaminu jeśli taki wynik jest zadowalający do osiągnięcia 60 punktów – na tej stronie znajdziesz więcej informacji o punktacji do wizy skilled.

Osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte na Wyspach Brytyjskich lub w Irlandii mają zwykle większe szanse na pozytywne oszacowanie kwalifikacji.

Osoby posiadające wyższe wykształcenie inżynierskie zdobyte w UK mają to wykształcenie uznane w Australii „od ręki”, jako że UK i Australia są sygnotariuszami Washington Accord.

Czy to oznacza, że jeśli ktoś chce emigrować do Australii z Polski powinien, najpierw emigrować do UK? Nie, nie musi, ale jeśli już jest w UK lub irlandii i ma dosyć tamtejszej pogody, chce osiągnąć coś więcej, coś innego, spełnić marzenia, sprawdzić jak to jest w Australii, itd, itp – może pomyśleć o emigracji do Australii.

UK jest rokrocznie w czołówce państw, z których przylatują emigranci do Australii. Statystyki nie podają ilu z nich przybyło najpierw do UK z Polski, lecz nie zdziwię się jeśli jest to spory odsetek.

2.9/5 - (7 votes)
Tagged on: